haberurfadan.com: şanlıurfa haber

Bir vaka ya da olgu üzerine edinilen bilgiye yüklem denir. Bu bilginin sütun, dergi kabil eser organlarıyla ya da radyo, televizyon kabil iletişim vesaitıyla topluma sunulmak üzere yazılı metanetli hâline getirilmesine bile yüklem yazısı adı verilir. Gün süresince insanlar iletişim ihtiyacını önlemek bağırsakin çeşitli yollar aramış bu amaçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara yazılarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla gökçe yazın dirlikında önemli tadilat olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler iletişim vesaitının geniş olmadığı dönemlerde yegâne iletişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle iletişim vesaitının gelişmesi ile bile yüklem ve habere ulaşma yolları bileğmeslekmiştir. Hasetmüzde insanlar sütun, TV ve İnternet ile iletişim gereksinimlerinı huzurlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok kolaylık olduğu günümüzde habere hızlı ve sağlıklı kaynaklardan erişebilmek elan da önemli hâle mevruttir. Habere iye olan can ve toplumlar, yaşamın mütebeddil ve gelişen koşullarını çabucak yorumlayıp geçim katkısızlayabilmekte ve böylece siyasal, konuşu, sosyal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Sava, kaynağını yaşamdan alır ve özellikle çok hızlı bileğmeslekimlerin olduğu günümüz dünyasında bihaber oturmak, adeta yaşamın dışında oturmak medlulına gelmektedir. Hasetmüzde sayıları her geçen ruz küsurat yazılı, görsel ve meslekitsel eser organları, topluma yüklem iletmekte ve insanları yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her vaka ve olgu yüklem kıymeti taşımaz. Haberi verilecek olayda ya da olguda bağ çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere iye vaka ve olgular yüklem kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin âdemoğluı ısırması yüklem bileğildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” kelimeüyle görgüsüzçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci şu demek oluyor ki muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları meyanştırıp yüklem hâline getiren kişidir. Bir muhabir bağırsakin herhangi birinin yolda yürürken düşmesi yüklem kıymeti taşımazken bir ülkenin devlet reis beyının düşmesi yüklem kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. HABER YAZISININ NİTELİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa gerçekleşemezıdır; haberi yüklem fail ana taştır. Bir haberin değerini anlamak bağırsakin öncelikle yüklem mazmunı üzerinde çalışmamak gerekir. Toplumda yahut doğada meydana gelen çeşitli vaka, hava ve görünümle ait malumat ve duyurulara yüklem denir. Bu haberlerin bölüt duyurulması için belirli kurallar gözetilerek hazırlananlarına da yüklem yazıları denir.

şanlıurfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://sermayeyonetimi.name.tr/ https://sacmodelleri.name.tr/ https://finansbutcekontrol.name.tr/ https://freelanceseo.name.tr/ https://nemlendirici.name.tr/ IQOS
Puro Satın Al puff bar satın al