Ümit Kalko Haberleri

Kişinin yasevimliığı cemiyet içre değeri olan , kudret, seçenek ve vesair davranış biçimlerini vüruttirdiği proseslerin tübaşöğretmen.

Terbiye, önceden saptanmış esaslara için insanoğluın davranışlarında belirli vürutmeler sağlamaya yarayan planlı etkiler sürecidir.

Terbiye; ferdin davranışlarındaki yaşantısı aracılığıyla kasıtlı olarak ve isteyerek bileğmeseleme meydana getirme sürecidir.

Görüldüğü kadar eğitimin bir çok teşhismı kuruluşlabilmektedir. Fakat, hasetmüzde çoğunlukla yeğleme edilen teşhism:

“Ferdin davranışında, kendi yaşantısı aracılığıyla ve kasıtlı olarak istenilen yönde( eğitimin lakinçlarına isabetli ) bileğmeseleme meydana getirme sürecidir.” Şeklindedir.

Bu teşhis için;

· Terbiye bir prosestir.

· Terbiye sürecinde, ferdin davranışlarının istenilen yönde bileğmeseletirilmesi lakinçlanmaktadır.

· Davranışlarındaki bileğmeseleme kasıtlı olarak gerçekleştirilmektedir.

· Terbiye sürecinde ferdin kendi yaşantıları esastır.
EĞİTİMİN SÜRECİ

Eğitimin üç temel öğesi vardır.

1. Lakinç

2. Öğretme ve öğrenme etkinlikleri

3. Bileğerlendirmeler

Terbiye lakinçla adım atar, öğretme-öğrenme etkinlikleriyle devam paha ve değerlendirme ile son bulur. Sürecin bu mantığı mecmu kültürler midein tıpkısıdır. Lakinçların içinde ne olduğu ve öğrenme midein kullanılan öğretme yöntemleri kültürden kültüre için bileğmeseleebilir, fakat sürecin doğası bileğmeselemez.

Terbiye kapsamı ve teşhismlanması açısından çok geniş bir kavramdır. Tarih süresince biriyi filozof ve eğitimci, eğitimin ne evetğuna üstüne farklı farklı teşhismlamalarda bulunmuşdolaşma. Günümüzde ise eğitimin akseptans edilen ölçünlü teşhismı şudur: Terbiye, ferdin davranışlarında kendi yaşantıları aracılığıyla kasıtlı olarak istendik davranış bileğmeseleikliği meydana getirme sürecidir. Bu teşhismlama ekseninde eğitimin genel hatları çizilebilir. Bu teşhismlamanın içre eğitime üstüne temelı önemli kavramlar vardır. Özellikle “kendi yaşantıları aracılığıyla”, “kasıtlı olarak”, “istendik davranış bileğmeseleikliği” ve “süreç” kadar kelimeler eğitimin anne taşlarıdır.

Terbiye, kişioğlu midein ömür boyu devam fail bir prosestir ve davranışlarda tadil meydana getirir. Bu davranış değişiklikleri ise ferdin kendi tecrübelerine dayanır. Davranış değişiklikleri istendik şu demek oluyor ki beklentilere ve hedeflere isabetli olabileceği kadar istenmedik yönde bile vürutebilir. Terbiye sürecinin meseleletilmesi ise kasıtlı şu demek oluyor ki programlı ve programlı olabileceği kadar vürutigüzel bile olur. Kasıtlı olarak meydana getirilen eğitime formal yetişek, vürutigüzel meydana getirilen eğitime ise informal yetişek denir. Henüz açıklayıcı bir örnek verirsek meslek, dershane, yetişek merkezleri kadar mekânlarda maruz yetişek formal; ferdin kendi çevresinden edinmiş olduğu ve planlı programlı sıfır yetişek ise informal eğitidir. şu demek oluyor ki yetişek yalnızca okullardaki öğrenmelerle sınırlı bileğildir.

Terbiye Türleri
Terbiye türlerine için sınıflandırıldığında formal ve informal yetişek çıkmak üzere dü tür ortaya çıkar. Formal yetişek okullarda ya da kurumlarda belirli bir çekim ve izlence çerçevesinde gerçekleştirilir ve bu yetişek tipinin belirli bir amacı vardır. Bu düzende yetişek süreci yönetimsel bir kadro ve eğitmenler tarafından planlanır. İnformal yetişek ise kendiliğinden vüruten ölçüsüz ve programsız meydana getirilen eğitimdir ki fert bu eğitimi içtimai çevresinden gizil olarak edilir.

Terbiye Sistemi
Terbiye, bir sistem olarak ele alındığında ise yetişek sisteminin üç temel ögesi bulunmaktadır: Bunlar kaynaklar, prosesler ve çıktılardır. Referans; eğitimin beslendiği öğretmen, öğrenci, bina, donanım, maliyet, personel kadar fiziksel unsurlardır. Müddetç; meslek içre meydana gelen dersler, öğrenme yaşantıları ve öğüt aktiviteleridir. Çıktılar ise bireyde marifet, yeterlilik, izin, imtihan özları kadar istenilen davranış bileğmeseleiklikleridir.

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://sermayeyonetimi.name.tr/ https://sacmodelleri.name.tr/ https://finansbutcekontrol.name.tr/ https://freelanceseo.name.tr/ https://nemlendirici.name.tr/ IQOS
Puro Satın Al puff bar satın al